Prawie milion kilometrów na Veturilo – ZTM Warszawa

Prawie milion kilometrów na Veturilo

Veturilo – to krótkie słowo w języku esperanto oznacza pojazd, środek transportu. To także nazwa warszawskiego systemu roweru publicznego, który w 2012 roku wywołał istną „rewolucję” na warszawskich ulicach. Po zakończeniu sezonu rowerowego podsumowano pierwsze pięć miesięcy jego działania.

System okazał się sukcesem. Obecnie mamy 69 stacji w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. Docelowo mamy je podwoić. – podkreśliła podczas konferencji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz – W marcu 2013 r. system rozszerzy się na Śródmieście południowe, część Ochoty, Pragę-Północ, Pragę-Południe (Saska Kępa). Powstaną też stacje finansowane przez inwestorów prywatnych. – dodała.

W systemie Veturilo aktywnych jest obecnie 47,5 tys. osób. Do tego należy doliczyć ponad 9 tys. użytkowników w systemie Bemowo Bike. Najwięcej użytkowników mieszka w stolicy. Zdarzają się także osoby z tak dalekich krajów, jak Chiny, Korea Południowa, Izrael czy Australia. Wszyscy oni, od 1 sierpnia do 30 listopada, przejechali łącznie ok. 725 tys. kilometrów!

Najpopularniejsze stacje Veturilo:
– Metro Centrum / rejon Rotundy
– Krakowskie Przedmieście / Traugutta
– Metro Imielin / Ratusz urzędu dzielnicy Ursynów

11 grudnia dyrektor ZTM Leszek Ruta podpisał dwa porozumienia z inwestorami prywatnymi: z Arnaud Burlin z Galerii Mokotów, przy której staną dwie stacje oraz z Peterem Obernhuberem z kompleksu biurowego Poleczki Business Park, przy którym stanie jedna stacja – O popularności systemu świadczy fakt, że z Kancelarii Sejmu otrzymaliśmy pismo z prośbą o zlokalizowanie jednej ze stacji bliżej gmachu parlamentu, niż to planowaliśmy – powiedział dyr. ZTM.

W trakcie konferencji wręczono nagrody najbardziej aktywnym użytkownikom systemu Veturilo. Rekordzistą jest Paweł Rosiński, który z Veturilo korzystał ponad 500 razy! Nagrodzony został również Tomasz Leszczyński, który rowery wypożyczał ok. 350 razy oraz Aneta Mikulska, która korzystała z systemu prawie 200 razy. Jako jedyna kobieta w tym gronie pani Aneta otrzymała pamiątkową koszulkę kolarską z autografem Mai Włoszczowskiej.

Ponowne uruchomienie systemu planowane jest na początku marca 2013 roku. Otwartych zostanie 70 nowych stacji, a na ulicach pojawi się dodatkowych 1100 rowerów.

Konferencja była także okazją do przedstawienia najnowszego raportu rowerowego za rok 2012. – Mamy w Warszawie 340 km dróg rowerowych. Oznacza to wzrost o 30 km od ostatniego roku. Największa sieć jest w Śródmieściu, zaś najmniejsza w Rembertowie – zaznaczył Mieczysław Reksnis, dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji Ratusza.

Niezmiennie od kilku lat najdłuższą sieć dróg rowerowych posiada dzielnica Mokotów (ok. 45 km), a niewiele mniejszą mają Bielany (ok. 41 km).

 

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.