Chętnych nie brakuje – ZTM Warszawa

Chętnych nie brakuje

Ze statków i promów – kursujących w ramach Warszawskich Linii Turystycznych – skorzystało w tym sezonie (od maja do 8 lipca) już ponad 56 tysięcy osób. To aż  o 83 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Na początku lipca oferta została rozszerzona – na Starówkę wrócił konny omnibus a Nowodwory i Łomianki połączył prom Wilga.

Wpływ na rekordowe zainteresowanie ma niewątpliwie dobra pogoda, ciekawa oferta oraz intensywna kampania promocyjna, która trwa od 23 kwietnia.  Informacje o WLT docierają do mieszkańców stolicy i turystów za pośrednictwem spotów, specjalnej zakładki na stronie ZTM (dostępnej w trzech dodatkowych wersjach językowych), profilu na Facebooku, partnerów medialnych i hostess, które co weekend rozdają ulotki na rynku Starego Miasta. Materiały promocyjne WLT można znaleźć w kilkudziesięciu warszawskich hotelach, teatrach, POP-ach, punktach informacyjnych Stołecznego Biura Turystyki. Dodatkowo  plakaty są eksponowane w autobusach, tramwajach i metrze.

Okazji do skorzystania z WLT nie zabraknie – przed nami prawie dwa miesiące wakacji… Serdecznie zapraszamy.

Tramwaj wodny

Z pokładu tramwaju wodnego „Wars” można podziwiać niezwykłą panoramę stolicy. Statek wypływa z Podzamcza, zatrzymuje się na przystankach przy moście Poniatowskiego i na Cyplu Czerniakowskim, płynie do Grubej Kaśki i wraca na Podzamcze. Statek pływa codziennie – trzy razy w dni powszednie i cztery razy dziennie w weekendy i dni świąteczne.

Rejs nad Zalew Zegrzyński

Można wybrać w niezapomniany rejs do Serocka. Statek „Zefir” wypływa o godz. 9 rano z przystani Podzamcze, pokonuje śluzę Kanału Żerańskiego i w samo południe przybija do Serocka. Tam pasażerowie mają około dwóch godzin na zwiedzanie miasteczka lub wypoczynek. Około godziny 18.00 „Zefir” przypływa  z powrotem do stolicy. „Zefir” pływa jedynie w weekendy (dodatkowy kurs 15 sierpnia).

Promy przez Wisłę

Brzegi Wisły łączą cztery przeprawy promowe, dzięki którym w ciągu kilku minut  można się przedostać na drugą stronę Wisły. Każdy z promów zabiera na pokład 12 osób i jest  wyposażony w 12 miejsc dla rowerów. Promy łączące Cypel Czerniakowski i Saską Kępę, most Poniatowskiego i Stadion Narodowy oraz Podzamcze i ZOO w soboty, niedziele i święta kursują 30 razy dziennie, a w dni powszednie – 14 razy. Prom z Nowodworów do Łomianek wykonuje 24 rejsy w soboty, niedziele i święta oraz 7 rejsów w dni robocze.

Konny omnibus

Ponadto można sprawdzić jak podróżowali nasi przodkowie i przejechać się konnym omnibusem po Starówce. Zabytkowy pojazd jeździ trasą: PL. ZAMKOWY – Podwale – Freta – Rynek Nowego Miasta – Freta – Świętojerska – Pl. Krasińskich – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa – Moliera – Senatorska – PL. ZAMKOWY. Przejażdżka trwa około godziny. Omnibus kursuje od wtorku do piątku – pięć razy dziennie, a w  weekendy – sześć razy dziennie.

Do 8 lipca promy łączące Cypel Czerniakowski z Saską Kępą, most Poniatowskiego ze Stadionem Narodowym, Podzamcze z plażą przy zoo, oraz  Nowodwory z Łomiankami przewiozły ponad 47 tys. pasażerów. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich… dwa razy mniej – czyli 23 tysiące (do 16 czerwca pływały wówczas cztery promy).

Więcej turystów i mieszkańców zdecydowało się również na rejs tramwajem wodnym. W ubiegłym roku na pokład Warsa (w okresie od 7 maja do 8 lipca) weszło ponad 5,7 tys. pasażerów, w tym roku o tysiąc więcej.

Tradycyjnie, olbrzymim zainteresowaniem cieszą się rejsy do Serocka. W podróż na Zalew Zegrzyński udało się w tym roku już 1,8 osób. W ubiegłym roku, pomimo że statek pływał również w piątki a nie tylko w weekendy było ich ponad 1 650.

Tegoroczny sezon rozpoczął się 1 maja (w ubiegłym 7 maja), statki i promy kursują codziennie od 1 lipca (w roku ubiegłym od 23 czerwca).

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.