Masz komórkę, masz bilet – ZTM Warszawa

Masz komórkę, masz bilet

ZTM jest pionierem we wprowadzaniu „mobilnych” technologii sprzedaży biletów. Warszawiacy uzyskali możliwość kupowania biletów przez komórki ponad  trzy lata temu.  Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom znajdujemy się w ścisłej europejskiej czołówce, wyprzedzając takie europejskie metropolie, jak Barcelona, Madryt, Amsterdam, Paryż, Berlin i Budapeszt.

Pierwsza tego typu usługa w stolicy, przy współpracy z systemem płatności elektronicznych mPay oraz bankiem Citi Handlowy została uruchomiona 8 grudnia 2008 roku. Drugi operator – SkyCash – pojawił się w stolicy 14 lutego 2011 roku, a trzeci – moBILET, dołączył  kilka miesięcy później – 6 września. Tym samym Warszawa jest obecnie jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie pasażerowie mogą wybierać pomiędzy trzema różnymi systemami (drugim jest Lublin, a trzecim Radom).

Zakup biletu przez telefon komórkowy jest bardzo prosty i w zależności od operatora systemu polega na wysłaniu specjalnych kodów SMS-em lub wybraniu odpowiedniej pozycji w menu podczas połączenia internetowego. Z usług mogą korzystać abonenci wszystkich sieci komórkowych, a problemem może być jedynie chwilowy brak zasięgu. Wcześniej należy założyć i zasilić specjalne konta płatnicze, zwane potocznie elektronicznymi portmonetkami, które można doładowywać standardowymi i ekspresowymi przelewami .

W ten niezwykle wygodny sposób można kupić bilety czasowe, krótkookresowe oraz jednorazowe, normalne i ulgowe. Można nimi zapłacić za przejazd  wszystkimi środkami transportu – metrem, tramwajem, autobusem oraz pociągami SKM. Co ważne – bilety kupione przez telefon, w ramach Wspólnego Biletu są honorowane również w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej (od biletu dobowego wzwyż).

Warszawiacy przekonali się do mobilnych rozwiązań i kupują coraz więcej e-biletów. Na samym początku, w grudniu 2008 roku, odnotowano zaledwie 4,6 tys. transakcji miesięcznie. „Próg” 10 tys. sztuk przekroczono we wrześniu 2009 roku, a poziom 15 tys. – w październiku. Na początku 2010 roku sprzedawano już 17 tys. biletów miesięcznie i w tym samym roku przekroczono po raz pierwszy granicę 20 tys. sztuk. Od ubiegłego roku, po wejściu na rynek stołeczny dwóch dodatkowych operatorów liczba biletów sprzedawanych za pośrednictwem „komórek” przekracza 40 tys. miesięcznie.

Prekursorem, jeśli chodzi o wykorzystanie telefonów komórkowych do sprzedaży biletów komunikacji miejskiej był Poznań, gdzie wprowadzono taką możliwość w 2002 roku. Niestety, pierwszy, SMS-owy system, nie cieszył się dużym zainteresowaniem pasażerów i zrezygnowano z tej formy dystrybucji. Do systemu mobilnej sprzedaży powrócono w lutym 2008 roku, wprowadzając na rynek rozwiązanie pod nazwą moBilet. Rok później mobilne bilety pojawiły się w Szczecinie, Wrocławiu, Olsztynie, Tychach, Lublinie, Świdnicy, Stargardzie Szczecińskim i Grudziądzu, a w 2010 roku – w Gorzowie, Zgierzu, Jastrzębiu Zdroju, Elblągu, Inowrocławiu, Białymstoku, Krakowie, Koninie i na terenie funkcjonowania KZK GOP. Od stycznia ubiegłego roku bilety przez komórkę można nabyć w Trójmieście a od połowy lutego usługa jest dostępna w Radomiu. Oprócz mPay, SkyCash i moBILET w Polsce istnieją również inne, ciekawe rozwiązania – np. CallPay, wprowadzony w Koninie, który nie wymaga żadnych dodatkowych aplikacji, a bilet kupuje się po prostu za pomocą bezpośredniego połączenia głosowego.

Kampania „Bilety ZTM –  bliżej, niż myślisz”, informująca o możliwościach zakupu biletów w stolicy rozpoczęła się 1 lutego br. Turyści odwiedzający Warszawę oraz mieszkańcy dowiedzą się, gdzie i w ilu punktach można kupić bilety, i za pośrednictwem jakich technologii oraz urządzeń można zapłacić za przejazd. Akcja potrwa do 24 lutego br.

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.