…powtarzają lekarze, a po nich inni. Trzeba się więc wziąć w garść i wstać, jak co dnia (a coraz trudniej), ubrać się (w co?), zjeść śniadanie (pełnowartościowe). Potem szybki makijaż, trzeba pojechać do pracy (tłoczno), a później zrobić zakupy, „ogarnąć” dom i rodzinę. I przestać się bać o dziecko, które się nosi. A lekarze dodają – ten strach to normalne. I zalecają… uff, ile rad dają. Trzeba przyznać… z duuużym brzuszkiem trudno być kobietą na kilku etatach, więc – choć Ty – pomóż przyjacielu i ustąp miejsca, gdy widzisz przyszłą mamę w autobusie, tramwaju, metrze, w pociągu.
Od 16 maja trwa kolejna edycja kampanii Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie pod hasłem „Przyjacielu, ustąp miejsca”.
Podczas jazdy w tłoku czy w nieprzewidzianych sytuacjach, np. gdy autobus lub tramwaj nagle zahamuje kobieta w ciąży i dziecko, które nosi, są narażeni na duże niebezpieczeństwo. Dodatkowo, w końcowym okresie przed rozwiązaniem przyszłej mamie jest po prostu ciężko. Ustąpienie miejsca, zapytanie czy nie potrzebuje pomocy, np. gdy widzimy, że mogła nagle poczuć się słabo to gesty, które powinny być zwyczajnym ludzkim odruchem. Niestety, w codziennym pędzie wielu pasażerów o tym zapomina. Młodzi ludzie często nie dostrzegają problemu, który w przyszłości może dotyczyć także ich, gdy założą własne rodziny. Są i tacy pasażerowie, którzy świadomie wybierają swoją wygodę i nie pomagają. Chcemy to zmienić.
Podróżując komunikacją publiczną brzemienna kobieta musi być bezpieczna i czuć się bezpiecznie. To przesłanie przekazujemy podczas pierwszej tegorocznej odsłony kampanii „Przyjacielu, ustąp miejsca”.
Wskazując na potencjalne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa przyszłych mam podróżujących komunikacją, odwołujemy się do autorytetu Instytutu Matki i Dziecka – instytucji, która od 60 lat nieprzerwanie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i społecznych kobiet w ciąży, matek, dzieci i młodzieży. Prowadzi badania naukowe, leczy, pomaga.
Jak wynika z sondaży ponad połowa Polek ocenia, że w Polsce raczej trudno być kobietą. 20 procent uważa, że to wręcz bardzo trudne. Niewątpliwie jeszcze trudniej jest przyszłym mamom, które muszą dbać o bezpieczeństwo i zdrowie za dwoje. Ta rola, mimo postępującego w społeczeństwie wyrównywania się statusów obu płci, nigdy nie będzie dana mężczyznom. Dlatego pomaganie kobietom w ciąży i ustępowanie im miejsca, zawsze będą w modzie.
Czy warszawiacy są życzliwi dla kobiet w ciąży i chętnie ustępują miejsca? Czy spotkały Was jakieś nieprzyjemne (lub wręcz przeciwnie) zdarzenia w komunikacji miejskiej? Co najbardziej przeszkadza w codziennych podróżach? Zachęcamy przyszłe mamy (a także wszystkich pasażerów) do dzielenia się doświadczeniami, opiniami i spostrzeżeniami. Można je przesyłać mailowo na adres promocja@ztm.waw.pl lub zamieszczać na profilu ZTM na facebooku(facebook.com/ztm.warszawa). Najciekawsze nagrodzimy zestawami firmowych upominków.
Więcej o kampanii „Przyjacielu, ustąp miejsca”
Patronat merytoryczny nad kampanią „Przyjacielu, ustąp miejsca” objął Instytut Matki i Dziecka. Partnerami kampanii są: City Channel, AMS, Stroer, Radio Kampus, Aktivist oraz portal dlastudenta.pl.
Opublikowano 19 maja 2011
Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019