„Przyjacielu, ustąp miejsca” – ZTM Warszawa

„Przyjacielu, ustąp miejsca”

Wystarczy nie zamykać oczu

Kobiety decydujące się na macierzyństwo zasługują na życzliwość i wsparcie.
I nie tylko dlatego, że jako społeczeństwo starzejemy się. Nie trzeba wiele, aby im okazać swój szacunek i pomoc. One często jeżdżą autobusami, tramwajami, metrem i podmiejskimi pociągami. Niekiedy wystarczy ustąpić miejsca. 

Podróżując komunikacją miejską brzemienna kobieta musi być bezpieczna i czuć się bezpiecznie. Przekazujemy to przesłanie podczas tegorocznej odsłony kampanii „Przyjacielu, ustąp miejsca”, która rozpoczęła się 16 maja br. 

W nagłych sytuacjach – m.in. w przypadku nagłego hamowania, podczas jazdy w tłoku – w środkach miejskiego transportu kobieta w ciąży jest narażona na niebezpieczeństwo. Dodatkowo, w końcowym okresie przed rozwiązaniem przyszłej mamie jest po prostu ciężko. Ustąpienie miejsca, zapytanie czy nie potrzebuje pomocy, np. gdy widzimy, że mogła nagle poczuć się słabo to gesty, które powinny być zwyczajnym ludzkim odruchem. Niestety, w codziennym pędzie niektórzy o tym zapominają.

Wielu użytkowników komunikacji miejskiej, zwłaszcza młodych, nie dostrzega problemu. Nie rozumie tego, że przyszła mama powinna być bezpieczna i otoczona życzliwością. Właśnie do nich skierowane jest przesłanie kampanii „Przyjacielu, ustąp miejsca” w odsłonie poświęconej kobiecie w ciąży.  To oni wychowają przyszłe pokolenia, będą kształtować trendy i przyzwyczajenia.

Informacja o kampanii dotrze do wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej – w autobusach, tramwajach oraz na tablicach w metrze pojawią się plakaty „Przyjacielu, ustąp miejsca”. Zostaną także wywieszone (w wielkim formacie) w 60 gablotach wiat przystankowych. Przekaz trafi do osób odwiedzających stronę internetową Zarządu Transportu Miejskiego (a jest ich nawet 100 tys. dziennie) oraz do kilku tysięcy prenumeratorów newslettera iZTM i sympatyków ZTM na facebooku.

Polacy coraz rzadziej decydują się na dziecko. Według prognoz, po krótkim okresie dodatniego przyrostu naturalnego, od 2014 roku populacja Polski znowu zacznie spadać w następstwie malejącej liczby urodzeń. W połowie lat 80. XX wieku było ich 700 tys. rocznie, obecnie – 400 tys. Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obecnie na jednego emeryta przypada czterech pracujących. W 2030 roku będzie ich już tylko dwóch, natomiast w 2050 na 15 milionów osób pracujących przypadnie aż 11 milionów emerytów.

Więcej o kampanii „Przyjacielu, ustąp miejsca”

button

 

Sławomir Janus,

dyrektor Instytutu Matki i Dziecka 
janus_320

Czy warto organizować kampanie społeczne na rzecz przyszłych mam?

Kampania „Przyjacielu, ustąp miejsca” to niezwykle pożyteczne przedsięwzięcie. Niestety, wciąż częste są przypadki ignorowania kobiet w ciąży podróżujących komunikacją miejską. Wierzę, że dzięki kampanii ZTM wiele osób zastanowi się nad własnym postępowaniem oraz sytuacjami, których wszyscy jesteśmy świadkami codziennie korzystając z komunikacji miejskiej i być może  postara się coś zmienić.

Dlaczego?

Ciąża jest dla organizmu kobiety dużym obciążeniem. Puchną nogi, boli kręgosłup, pogarsza się koordynacja ruchowa, mogą też występować zawroty głowy. Wszystko to wpływa na to, że kobieta szybciej się męczy, łatwo traci równowagę, przewraca się. Dlatego będzie bezpieczniejsza, gdy podróżuje siedząc. Pozycja stojąca naraża ją na wiele niebezpieczeństw:  gwałtowne hamowanie, nawet zbyt duży tłok mogą spowodować upadek i urażenie brzucha lub niekontrolowane, nieumyślne uderzenie przez innego człowieka. Takie sytuacje stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Dodatkowo wstrząsy towarzyszące jeździe po torach lub nierównej drodze są najbardziej odczuwalne właśnie w pozycji stojącej i mogą wywołać przedwczesne skurcze.

Musimy o tym pamiętać będąc użytkownikami transportu miejskiego.  Siedząc beztrosko w metrze czy autobusie warto rozejrzeć się i, jeśli znajdzie się koło nas ciężarna kobieta, ustąpić miejsca w trosce o jej samopoczucie i zdrowie rozwijającego się w jej brzuchu dziecka.

Renata Sienkiewicz,

prezes Stowarzyszenia „Rodzice Razem” i szefowa Klubu Mam na Bemowie

sienkiewicz_320

Warto zwrócić uwagę ludzi, by czasami wyjrzeli zza czytanej gazety i rozejrzeli się wokół. Dwie ciężarne będą na tyle śmiałe, by upomnieć się o ustąpienie miejsca, trzecia stanie cicho z boku, bo będzie się bała odezwać.

Wygodniej jest nie widzieć, udawać, że nas to nie dotyczy – ale przecież dotyczy. W życiu społecznym obowiązują pewne normy, pewna wzajemna odpowiedzialność. Zamiast skupiać się na sobie, na książce, na widoku za szybą i udawać, że nas tu nie ma – ustąpmy miejsca. Wystarczy pomyśleć, co stanie się gdy autobus czy tramwaj będzie musiał zahamować.

Jeśli osoba nie będąca w ciąży przewróci się w czasie hamowania, to w większości przypadków skończy się to na obitym kolanie czy ramieniu. Co może się stać z ciężarną, która brzuchem uderzy w barierkę? Niestety, matka ma o wiele mniejsze szanse na ochronienie siebie, a przede wszystkim dziecka przed skutkami gwałtownego hamowania.

A kobiety muszą pamiętać, że w ciąży trzeba być asertywnym za dwoje – kto, jak nie matka, może zapewnić dziecku w tym okresie życia bezpieczeństwo? Inni mogą nam w tym tylko pomóc.

Justyna Kazimierska,

wolontariuszka
kazimierska_320_01

Opiekuję się małymi siostrzeńcami i dopiero teraz zdałam sobie sprawę, ile wychowanie dzieci kosztuje sił i ile wymaga uwagi. Myślę, że nie każdy też potrafi wczuć się w sytuację przyszłej mamy, zwłaszcza w tak prozaicznych sytuacjach, jak choćby podróż autobusem czy tramwajem. My, młodzi ludzie – zamyśleni, zaczytani, zagadani po prostu nie zadajemy sobie trudu, by zrozumieć, jak to jest z „brzuszkiem” stać w tłoku, w korkach, w upale, a taki moment to nasz mały sprawdzian z dorosłości. Warto go zdać. Tym bardziej, że sami będziemy rodzicami i okazując życzliwość, wróci ona do nas w przyszłości. Staram się aktywnie angażować w wolontariat. Dzięki temu wiem, że nawet chwila poświęcona osobie, która potrzebuje wsparcia i pomocy, procentuje. Naprawdę możemy zmienić świat, trzeba tylko dostrzec, że ten świat zaczyna się na wyciągnięcie naszej ręki.

 

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019

MobileMS
APACHE LICENSE, VERSION 2.