informacje prasowe - informacje - ZTM Warszawa

Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

informacje prasowe

Warszawa miastem transportu publicznego

Warszawa miastem transportu publicznego

Warszawa jest miastem transportu publicznego – tramwaje, autobusy, metro i kolej aglomeracyjna są podstawowym środkiem transportu mieszkańców i gości. Ogromne inwestycje w komunikację sprawiają, że stolica Polski prezentuje się znakomicie na tle innych dużych, europejskich miast.

Transport publiczny jest bardzo popularny i pozytywnie oceniany przez mieszkańców Warszawy. Według wyników Warszawskiego Badania Ruchu, ok. 47 proc. wszystkich podróży wykonywanych jest przy użyciu komunikacji zbiorowej, a w przypadku podróży innych niż piesze, odsetek ten wynosi aż niemal 57 proc.

Jak natomiast wypada Warszawa pod względem tzw. modal split (podziału podróży na różne środki transportu) w porównaniu z innymi metropoliami europejskimi? Wyróżnia się bardzo pozytywnie, jeśli brać pod uwagę liczbę przejazdów wykonywanych w mieście przy użyciu komunikacji publicznej. Takie wnioski płyną z zestawienia Europejskiego Stowarzyszenia Metropolitalnych Zarządów Transportu (EMTA), w którym uwzględniono 24 europejskie ośrodki miejskie oraz kanadyjski Montreal. Analizując dane przedstawione przez tę organizację, widać, że odsetek podróży wykonywanych transportem publicznym w obrębie Warszawy jest drugim najwyższym (po Budapeszcie). Polska stolica pod względem wykorzystania komunikacji zbiorowej wypada lepiej niż takie metropolie, jak Londyn (43 proc. podróży wykonywanych przy użyciu transportu publicznego) czy Berlin (wskaźnik na poziomie 21 proc.). W miastach tych o wiele popularniejsze są jednak podróże piesze i rowerowe. Ale rower, ten najbardziej ekologiczny środek transportu zyskuje coraz więcej użytkowników również i w Warszawie (w 2015 r. na rowerze odbywało się 3,8 proc. podróży niepieszych, a obecnie udział ten szacuje się już na 5,5 proc.).

Warszawa prezentuje się również doskonale na tle Europy, jeśli wziąć pod uwagę liczbę podróży rocznie przypadającą na mieszkańca miasta. Statystyczny mieszkaniec stolicy Polski korzysta z transportu publicznego 433 razy rocznie. Pod tym względem Warszawa zajmuje trzecie miejsce pośród miast analizowanych przez EMTA. W pokonanym polu pozostały takie metropolie jak Berlin (333), Barcelona (187), Wiedeń (246), Kopenhaga (172), Madryt (215), Oslo (267), czy Paryż (376).

Badania realizowane w ramach Barometru Warszawskiego w listopadzie 2017 r. wskazują na bardzo wysoki poziom zadowolenia mieszkańców stolicy z miejskiego transportu publicznego. Aż 86 proc. ankietowanych oceniło jego funkcjonowanie bardzo dobrze lub dobrze. Co więcej, 69% pytanych wskazało, że w 12 miesiącach poprzedzających badanie funkcjonowanie komunikacji miejskiej poprawiło się.

opublikowano 2 marca 2018r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Zakochaj się w Warszawie razem z WTP

Zakochaj się w Warszawie razem z WTP

A gdyby tak rzucić wszystko i ruszyć …nie, nie w Bieszczady a w podróż po Warszawie, choćby na kilka godzin, w jedno letnie popołudnie? Oczywiście, najlepiej wykorzystać do tego Warszawski Transport Publiczny. Jeśli ktoś myśli, że już wszystko w stolicy widział i zwiedził i nic go nie zaskoczy, to jest w błędzie. Im dłużej będziemy podróżować po kolejnych dzielnicach, tym więcej fantastycznych miejsc odkryjemy. Dla wszystkich, którzy lubią rywalizować i przy okazji sprawdzać swoją wiedzę, mamy znakomitą wiadomość. Tego lata można wziąć udział w Warszawskiej Grze Komunikacyjnej i podróżując - jednocześnie zwiedzać. W najnowszym numerze iZTM przedstawiamy zasady uczestnictwa w tej zabawie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską