Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Pociągi wróciły na linię obwodową

Pociągi wróciły na linię obwodową

Od niedzieli, 21 października, pociągi jeżdżą wyremontowanym odcinkiem torów pomiędzy Dworcem Zachodnim a Gdańskim.  Na swoje zwykłe trasy wróciły pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Jest też nowy przystanek – przy ul. Obozowej.

Kolejarze skończyli trwający ponad rok remont tzw. linii obwodowej, czyli trasy od stacji Warszawa Zachodnia do stacji Warszawa Gdańska. Wyremontowali tory, przystanki, sieć trakcyjną oraz zbudowali zupełnie nowe wiadukty nad ulicami Obozową, Górczewską, Wolską i  M. Kasprzaka.

Od niedzieli zmieniły się nazwy przystanków. Dotychczasowy przystanek Warszawa Kasprzaka nazywa się Warszawa Wola, a Warszawa Koło – Warszawa Młynów, tak jak budowana w pobliżu stacja metra. Pociągi zatrzymują się także przy peronach całkowicie nowego przystanku Warszawa Koło, który powstał na południe od ulicy Obozowej.

Zarząd Transportu Miejskiego zabiegał o przystanek w tym miejscu, bo można się tu wygodnie przesiąść do pociągu z tramwajów jeżdżących Obozową, np. z Bemowa. Poprawiło się również połączenie Koła z rejonem Warszawy Gdańskiej (dogodna przesiadka do linii metra M1) oraz Targówkiem i Białołęką. W przyszłości, po przebudowie przez PKP PLK Warszawy Zachodniej, z Koła będzie można pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich szybko i bez przesiadek dojechać na Służewiec.

Przebudowane przystanki zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest system elektronicznej informacji pasażerskiej oraz nowa, estetyczna mała architektura, czyli m.in. ławki i wiaty. Ponadto przystanek Warszawa Młynów będzie wyposażony w schody ruchome. W 2019 r. powstanie jeszcze jeden nowy przystanek – przy ul. Powązkowskiej, w otoczeniu nowych osiedli południowego Żoliborza.

Pociągi ruszyły od niedzieli 21 października. Wróciła linia R9 Kolei Mazowieckich i od poniedziałku, 22 października, S9 Szybkiej Kolei Miejskiej (kursująca w dni powszednie). Po zakończeniu prac modernizacyjnych przewidzianych w najbliższych latach linią obwodową będą jeździć pociągi SKM z Legionowa i Zegrza do Piaseczna oraz pociągi Kolei Mazowieckich.

opublikowano 19 października 2018r.
ostatnia aktualizacja 22 października 2018r.

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Komunikacja miejska po godzinach

Komunikacja miejska po godzinach

Warszawski Transport Publiczny to wygodny sposób na dotarcie do pracy, szkoły, po zakupy, do urzędu, kina czy lekarza. Codziennie każdy pasażer może się o tym przekonać. Można jednak wyjść poza schemat i spojrzeć na komunikację miejską jako ciekawy obiekt badań naukowych czy arenę do bicia rekordów. Tak właśnie potraktowały transport publiczny osoby, o których piszemy w najnowszym numerze. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską