Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

aktualności

Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie budowy trasy tramwajowej W-W (Wola – Wilanów)

Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie budowy trasy tramwajowej W-W (Wola – Wilanów)

Spółka Tramwaje Warszawskie we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego, Zarządem Dróg Miejskich i Urzędami Dzielnic organizuje konsultacje społeczne w sprawie nowej trasy tramwajowej, która zapewni połączenie między Wolą, Ochotą, Mokotowem i Wilanowem.

Celem tego procesu jest zapewnienie szerokiego udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących kształtowania przestrzeni w związku z planowaną inwestycją. Proces przygotowania konsultacji był poprzedzony wielomiesięcznymi pracami obejmującymi:

 • analizy wielokryterialne;
 • inwentaryzację środowiskową;
 • prognozy oddziaływań na środowisko;
 • prognozy i badania ruchu.

mapa planowanej trasy

Kilka słów o inwestycji, czyli jak, gdzie i kiedy?

Trasa tramwajowa Wola – Wilanów to największa inwestycja tramwajowa w powojennej historii Warszawy. Łączna długość jej sześciu odcinków to blisko 20 kilometrów. Połączy ze sobą cztery dzielnice: Wolę, Ochotę, Mokotów i Wilanów, poprawiając ich wzajemne skomunikowanie, zwiększając dostępność komunikacyjną położonych w jej pobliżu terenów, a zarazem poprawiając (m.in. poprzez skrócenie czasu podróży) skomunikowanie z centrum miasta osiedli położonych na Dolnym Mokotowie i w Wilanowie. Przeprowadzenie trasy pod Dworcem Zachodnim, jako część wspólnego przedsięwzięcia wraz z PKP PLK (przebudowa dworca i układu torów kolejowych), umożliwi utworzenie w tym miejscu nowoczesnego multimodalnego węzła przesiadkowego. Zakładamy, że budowa trasy będzie się odbywała w latach 2019-21 (jedynie torowiska na ul. Ordona na Woli i na ul. Branickiego w Wilanowie prawdopodobnie powstaną później). Większa część trasy (odcinki od Dworca Zachodniego do ul. Grójeckiej oraz od stacji metra Pole Mokotowskie do Wilanowa, Stegien i Sielc) będzie realizowana z wykorzystaniem środków unijnych (perspektywa budżetowa 2014-20).

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Z dotychczas wykonanymi analizami i wariantami można się zapoznać na stronie internetowej: www.tramwajdowilanowa.pl. Pracownicy ZTM, TW i ZDM będą do dyspozycji mieszkańców w punktach konsultacyjnych:

 • 20 maja (sobota), Instytut Podstaw Informatyki PAN, ul. Jana Kazimierza 5;
 • 27 maja (sobota), Ośrodek Kultury Ochota „OKO”, ul. Grójecka 75;
 • 3 czerwca (sobota), Szkoła Podstawowa nr 339, ul. św. Bonifacego 10;
 • 4 czerwca (niedziela), Szkoła Główna Handlowa, al. Niepodległości 162;
 • 5 czerwca (poniedziałek), Szkoła Podstawowa nr 98, ul. Grottgera 22;
 • 10 czerwca (sobota), Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. Klimczaka 2;
 • 12 czerwca (poniedziałek), Instytut Podstaw Informatyki PAN, ul. Jana Kazimierza 5.

W weekendy będziemy dostępni w godz. 11 – 19, zaś w dni powszednie w godz. 17 – 20.

Miejsca spotkań są dostępne dla osób o ograniczonej mobilności.

Ponadto opinie i uwagi można przesyłać drogą elektroniczną na adres: wilanow@tw.waw.pl

Jak informujemy?

Pragniemy dotrzeć z informacją o prowadzonych przez nas konsultacjach społecznych do jak najszerszego grona odbiorców. W związku z tym staramy się stosować różnorakie formy komunikacji z mieszkańcami i interesariuszami:

 • ulotki informacyjne dostarczane do skrzynek w zasięgu 400 m od planowanej trasy;
 • informacje wyświetlane na monitorach umieszczonych w tramwajach typu SWING i JAZZ;
 • plakaty w autobusach ZTM na liniach: 116, 131, 136, 167, 168, 172, 217, 323, 501, 519, 522, E-2.
 • informacja poprzez aplikację Warszawa 19 115;
 • informacje na wybranych tablicach SIP;
 • plakaty na przystankach komunikacji miejskiej.

Doceniając istotną rolę mediów, będziemy niezwykle wdzięczni za przekazanie za Państwa pośrednictwem informacji o prowadzonych przez nas konsultacjach społecznych. Pragniemy bowiem dotrzeć nie tylko do społeczności lokalnej, ale również do wszystkich mieszkańców Warszawy, ponieważ rozwój sieci tramwajowej służy poprawie jakości podróżowania po całej stolicy i aglomeracji.

O czym chcemy rozmawiać podczas konsultacji?

Otaczająca nas przestrzeń jest niezwykle istotna – budowa nowej trasy tramwajowej niesie ze sobą konieczność przekształcenia wielu istotnych ulic i znanych miejsc. Dlatego liczymy na wsparcie mieszkańców i podzielenie się z nami swoją wiedzą i opiniami. W szczególności pragniemy skupić się na następującej tematyce:

 • zagospodarowanie przestrzeni publicznych;
 • lokalizacja przystanków komunikacji miejskiej;
 • organizacja i inżynieria ruchu;
 • zieleń.

Zasadniczym celem jest wypracowanie najlepszych możliwych rozwiązań, uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych, jak i całej wspólnoty mieszkańców m.st. Warszawy.

Zobacz schemat

opublikowano 15 maja 2017r.
ostatnia aktualizacja 16 maja 2017r.

zaplanuj podróż

kalandarz
kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Komunikacja miejska - nasza wspólna sprawa

Komunikacja miejska - nasza wspólna sprawa

O komunikacji miejskiej warto i trzeba rozmawiać. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego, a przy okazji można posiąść wiedzę na temat wielu, ważnych społecznie, zagadnień takich jak ekologia czy dbanie o wspólną przestrzeń. Szczególnie wdzięcznymi słuchaczami są dzieci, u których od najmłodszych lat można kształtować prawidłowe postawy i przekonywać, że warto korzystać z Warszawskiego Transportu Publicznego. Dlatego Zarząd Transportu Miejskiego kieruje do szkół ofertę zajęć z wychowania komunikacyjnego "Nasza wspólna sprawa - ekologiczna Warszawa". więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską