Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

_

Wychowanie komunikacyjne

Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Miejskimi Zakładami Autobusowymi prowadzi zajęcia komunikacyjne dla klas I – III ze szkół podstawowych z Warszawy w ramach projektu „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”.

20171123_090211_542

Podsumowanie zajęć komunikacyjnych
w szkołach podstawowych
(semestr zimowy 2017/2018)

Ponad czterdzieści klas uczestniczyło w zimowym semestrze roku szkolnego 2017/2018 w zajęciach komunikacyjnych przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Miejskimi Zakładami Autobusowymi.

Już dziesięć razy elektryczny autobus Miejskich Zakładów Autobusowych gościł w stołecznych szkołach podstawowych. To element zajęć komunikacyjnych organizowanych w ramach projektu „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”.

Pogadanki z pracownikami ZTM

Oferta ZTM skierowana jest do uczniów klas I-III. Zajęcia odbywają się w salach oraz przy i w pojeździe. Uczniowie w pogadance z pracownikami ZTM omawiają podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania transportem publicznym. Ponadto poznają środki komunikacji miejskiej, zalety przemieszczania się nimi po mieście i aglomeracji warszawskiej, utrwalają pożądane postawy właściwego w nich zachowania.

O tym między innymi, co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie, jak się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych i kogo wówczas wezwać, dzieci dowiadują się z odcinków serii „Pan Bilecik uczy”. 

Pan Bilecik uczy

To krótkie, ale cieszące się dużym zainteresowaniem, edukacyjne filmiki z maskotką ZTM w roli głównej, której towarzyszą dzieci w podróżowaniu po Warszawie różnymi środkami komunikacji miejskiej.

Ponadto każdy z uczestników otrzymuje specjalną, dostostosowaną do wieku książeczkę z podstawowymi informacjami o komunikacji, ciekawostkami, zagadkami, zadaniami do rozwiązania. Podczas zajęć promujemy ekologiczne postawy. Wszyscy otrzymują ulotki z nasionami tymianku do samodzielnego posadzenia. To część kampanii ZTM – Zielona Mapa Warszawy.

Kierowcy autobusu opowiadają

W drugiej części zajęć kierowcy MZA opowiadają uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznają tajemnice elektrycznego autobusu zaparkowanego na szkolnym dziedzińcu. Każda grupa ma możliwość zajrzeć w zakamarki pojazdu na co dzień niedostępne dla pasażerów. Do góry idą klapy od komór silnika oraz baterii elektrycznych czy pantograf zamontowany na jego dachu.

Uczniowie poznają oznaczenia w pojeździe, uczą się odczytywać informację z monitorów oraz bezpiecznego wchodzenia oraz opuszczania autobusu, zasad działania biletomatów i kasowników.

Kolejny nabór na zajęcia w roku szkolnym 2018/2019 ogłosimy pod koniec maja bieżącego roku. Wszelkie zapytania dotyczące zajęć edukacyjnych prosimy kierować na adres: ekozajecia@ztm.waw.pl.

20171109_091402_542

20171123_090518_542

dscn6207_542

Poniżej prezentujemy odcinki serialu dla dzieci pt. Pan Bilecik Uczy oraz na dole strony publikujemy materiały do pobrania.MATERIAŁY DO POBRANIA

zaplanuj podróż

kalandarz
kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Witamy Łomianki w 1 strefie

Witamy Łomianki w 1 strefie

Komunikacja miejska, organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego, dawno już przekroczyła granice samej Warszawy. Mapa, przedstawiająca trasy linii autobusowych wygląda bardzo ciekawie i uświadamia, jak rozbudowany i rozległy jest to system, jak wiele osób korzysta z transportu publicznego nie tylko w centrum stolicy, ale także na jej obrzeżach. Autobusy i Szybka Kolej Miejska docierają do wielu miejscowości, stanowiących aglomerację warszawską. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską