Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

_

wychowanie komunikacyjne

Zarząd Transportu Miejskiego zakończył nabór klas 1-3 ze szkół podstawowych na zajęcia edukacyjne z wychowania komunikacyjnego z okazji Dnia Ziemi.

Zajęcia z okazji Dnia Ziemi odbędą się w dniach 16, 17, 18 oraz 20 kwietnia na parkingu Parkuj i Jedź przy ulicy Połczyńskiej 8 na Bemowie w ramach programu ZTM „Nasza wspólna sprawa – ekologiczna Warszawa”. 

Zajęcia dla każdej z grup podzielone zostaną na dwie części. W czasie pierwszej - w sali - dzieci w pogadance z pracownikami  ZTM dowiedzą się czym jest transport miejski, jakie są jego zalety oraz na czym polega bezpieczne podróżowanie autobusami, metrem, tramwajami oraz pociągami.

Eko podróżowanie z Panem Bilecikiem

Z wyświetlanych w trakcie zajęć odcinków serialu „Pan Bilecik uczy” uczniowie dowiedzą się m.in. co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie i jak się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych. 

W drugiej części zajęć, w elektrycznym autobusie, kierowcy MZA opowiedzą uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznają tajemnice „elektryka”, zaparkowanego na parkingu i obejrzą różne, na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie elektryczne.

Zajęcia odbędą się w godzinach od 9 do 15 w systemie godzin lekcyjnych (45 minut) z przerwami.

Proponowany dzienny rozkład zajęć:

9.00 – 9.45 – pierwsza grupa: zajęcia w sali

10.00 – 10.45 – pierwsza grupa: zajęcia w autobusie/druga grupa: zajęcia w sali

11.00 – 11.45 – druga grupa: zajęcia w autobusie/trzecia grupa: zajęcia w sali

12.00 – 12.45 – trzecia grupa: zajęcia w autobusie/czwarta grupa: zajęcia w sali

13.00 – 13.45 – czwarta grupa: zajęcia w autobusie/piąta grupa: zajęcia w sali

14.00 – 14.45 – piąta grupa: zajęcia w autobusie

 

Podsumowanie zajęć komunikacyjnych
w szkołach podstawowych
(semestr zimowy 2017/2018)

Ponad czterdzieści klas uczestniczyło w zimowym semestrze roku szkolnego 2017/2018 w zajęciach wychowania komunikacyjnego przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Zakłady Autobusowe.

Elektryczny autobus Miejskich Zakładów Autobusowych gościł w stołecznych szkołach podstawowych (zajęcia z 4-5 klasami) już dziesięć razy.

Pogadanki z pracownikami ZTM

Zajęcia komunikacyjne są organizowane w ramach projektu „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa” i skierowane do uczniów klas I-III. Zajęcia odbywają się w salach i w pojeździe. Pracownicy ZTM omawiają z dziećmi podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania transportem publicznym. Uczniowie poznają jego zalety, środki komunikacji miejskiej i informacje na temat właściwego zachowania w trakcie podróży.

A z wyświetlanych w trakcie zajęć odcinków serialu „Pan Bilecik uczy” dowiadują się m.in. co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie i jak się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych.

„Pan Bilecik uczy” to krótkie i cieszące się dużym zainteresowaniem, edukacyjne filmiki z maskotką ZTM w roli głównej, która razem z dziećmi podróżuje po Warszawie różnymi środkami komunikacji miejskiej.

Każdy z uczestników zajęć otrzymuje również specjalną książeczkę z podstawowymi informacjami o komunikacji, ciekawostkami, zagadkami i  zadaniami do rozwiązania. Podczas zajęć promowane są też ekologiczne postawy a dzieci otrzymują ulotki z nasionami tymianku do samodzielnego posadzenia (w ramach kampanii ZTM – „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”).

Kierowcy autobusów opowiadają

W ostatniej części zajęć kierowcy MZA opowiadają uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznają tajemnice „elektryka”, zaparkowanego na szkolnym dziedzińcu i mogą obejrzeć różne, na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie elektrycznych.

Uczniowie poznają także oznaczenia wewnątrz pojazdu, uczą się odczytywać informacje z monitorów, poznają zasady bezpiecznego wchodzenia i opuszczania autobusu oraz zasady działania biletomatów i kasowników.

W trakcie zimowego semestru byliśmy miedzy innymi na Ursynowie, w Wawrze, na Woli czy Bemowie a na przyjazd elektrycznego autobusu czekają już następne klasy w kolejnych placówkach. Zajęcia będą się odbywały niemal do końca bieżącego roku szkolnego.

Nabór na zajęcia w roku szkolnym 2018/2019 ogłosimy pod koniec maja bieżącego roku. Wszelkie zapytania dotyczące zajęć edukacyjnych prosimy kierować na adres: ekozajecia@ztm.waw.pl

20171109_091402_542

20171123_090211_542

20171123_090518_542

dscn6207_542

Poniżej prezentujemy odcinki serialu dla dzieci pt. Pan Bilecik Uczy oraz na dole strony publikujemy materiały do pobrania.MATERIAŁY DO POBRANIA

zaplanuj podróż

kalandarz
kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Komunikacja miejska - nasza wspólna sprawa

Komunikacja miejska - nasza wspólna sprawa

O komunikacji miejskiej warto i trzeba rozmawiać. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego, a przy okazji można posiąść wiedzę na temat wielu, ważnych społecznie, zagadnień takich jak ekologia czy dbanie o wspólną przestrzeń. Szczególnie wdzięcznymi słuchaczami są dzieci, u których od najmłodszych lat można kształtować prawidłowe postawy i przekonywać, że warto korzystać z Warszawskiego Transportu Publicznego. Dlatego Zarząd Transportu Miejskiego kieruje do szkół ofertę zajęć z wychowania komunikacyjnego "Nasza wspólna sprawa - ekologiczna Warszawa". więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską