wychowanie komunikacyjne - _ - ZTM Warszawa

Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdą Państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

_

wychowanie komunikacyjne

Nabór na zajęcia komunikacyjne dla szkół – 2018/2019

Zarząd Transportu Miejskiego ogłasza nabór na zajęcia komunikacyjne dla klas I – III ze szkół podstawowych z Warszawy oraz gmin podwarszawskich w ramach projektu „Nasz wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”.

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest transport publiczny, poznają główne zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską, dowiedzą się jak ona wpływa na środowisko naturalne.

Uczniowie przekonają się o ekologicznych zaletach pojazdów elektrycznych, których przybywa na stołecznych ulicach. Cześć zajęć odbędzie się w podstawionym w tym dniu autobusie elektrycznym. 

Na zgłoszenia czekamy pod adresem ekozajecia@ztm.waw.pl . Należy do nich dołączyć wypełniony formularz. Zajęcia będą się odbywały w każdy czwartek miesiąca z wyjątkiem dni wolnych od zajęć, okresów świątecznych oraz ferii zimowych.

Pierwsze zajęcia planujemy w czwartek 4 października 2018 roku.

Warunkiem uczestnictwa jest zapewnienie na terenie szkoły miejsca do zaparkowania autobusu (12-metrowego) tak, aby uczniowie mogli się przy nim bezpiecznie poruszać podczas zajęć.

W ciągu jednego dnia w zajęciach może uczestniczyć pięć klas z jednej szkoły (minimalnie 80, maksymalnie - 125 uczniów). Blok (dwie godziny lekcyjne) obejmuje zajęcia w klasie oraz przy autobusie elektrycznym.  Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.  

UWAGA: prosimy, aby rodzice uczniów nie dokonywali zgłoszeń. Informację o naborze zajęć prosimy przekazywać wychowawcom Państwa dzieci!

Pobierz formularz zgłoszeniowy

Podsumowanie akcji Dzień Ziemi
w ramach zajęć komunikacyjnych

Około 400 uczniów ze szkół podstawowych wzięło udział w tygodniowej akcji Zarządu Transportu Miejskiego z okazji Dnia Ziemi.  Dzięki naszym pracownikom i kierowcy z Miejskich Zakładów Autobusowych, dzieci z klas 1-3 dowiedziały się czym jest transport publiczny oraz na czym polega bezpieczne podróżowanie autobusami, metrem, tramwajami, czy pociągami.

Tym razem to nie my odwiedzaliśmy szkoły, tylko uczniowie przyjechali do nas pod opieką nauczycieli i rodziców. Zajęcia edukacyjne z wychowania komunikacyjnego z okazji Dnia Ziemi odbyły się w dniach 16, 17, 18 oraz 20 kwietnia na bemowskim parkingu Parkuj i Jedź przy ulicy Połczyńskiej w ramach programu ZTM „Nasza wspólna sprawa – ekologiczna Warszawa”.

Zajęcia dla każdej z grup podzielone były na dwie części. W czasie pierwszej z nich, odbywającej się w dyspozytorni zaaranżowanej na salę edukacyjną, dzieci poznały czym jest transport miejski i jakie są jego zalety.

Z wyświetlanych w trakcie zajęć odcinków serialu „Pan Bilecik uczy” uczniowie dowiedzieli się m.in. co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie i jak zachować się w sytuacjach nadzwyczajnych.

W drugiej części zajęć, w elektrycznym autobusie, kierowca MZA opowiadał uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznały tajemnice „elektryka”, zaparkowanego na parkingu i obejrzały różne, na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie elektryczne.

Pytań było wiele, a ciekawość dzieci nieograniczona. Uczniów interesowały nie tylko techniczne rozwiązania zastosowane w elektrycznym autobusie, ale także to, kto wcielił się w postać Pana Bilecika w filmach. Na każde z nich odpowiadaliśmy możliwie najpełniej.

Podjęliśmy także współpracę ze Szkołą Przysposabiającą do Pracy nr 2. Grupa niepełnosprawnych uczniów tej placówki również była naszymi gośćmi.

Dziękujemy wszystkim szkołom za liczne zgłoszenia. Niestety chętnych było więcej niż miejsc. Już pod koniec maja ogłosimy kolejny nabór na zajęcia w szkołach w roku szkolny 2018/2019. Nauczycieli prosimy, aby śledzili stronę internetową ZTM.

Podsumowanie zajęć komunikacyjnych
w szkołach podstawowych
(semestr zimowy 2017/2018)

Ponad czterdzieści klas uczestniczyło w zimowym semestrze roku szkolnego 2017/2018 w zajęciach wychowania komunikacyjnego przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Zakłady Autobusowe.

Elektryczny autobus Miejskich Zakładów Autobusowych gościł w stołecznych szkołach podstawowych (zajęcia z 4-5 klasami) już dziesięć razy.

Pogadanki z pracownikami ZTM

Zajęcia komunikacyjne są organizowane w ramach projektu „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa” i skierowane do uczniów klas I-III. Zajęcia odbywają się w salach i w pojeździe. Pracownicy ZTM omawiają z dziećmi podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania transportem publicznym. Uczniowie poznają jego zalety, środki komunikacji miejskiej i informacje na temat właściwego zachowania w trakcie podróży.

A z wyświetlanych w trakcie zajęć odcinków serialu „Pan Bilecik uczy” dowiadują się m.in. co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie i jak się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych.

„Pan Bilecik uczy” to krótkie i cieszące się dużym zainteresowaniem, edukacyjne filmiki z maskotką ZTM w roli głównej, która razem z dziećmi podróżuje po Warszawie różnymi środkami komunikacji miejskiej.

Każdy z uczestników zajęć otrzymuje również specjalną książeczkę z podstawowymi informacjami o komunikacji, ciekawostkami, zagadkami i  zadaniami do rozwiązania. Podczas zajęć promowane są też ekologiczne postawy a dzieci otrzymują ulotki z nasionami tymianku do samodzielnego posadzenia (w ramach kampanii ZTM – „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”).

Kierowcy autobusów opowiadają

W ostatniej części zajęć kierowcy MZA opowiadają uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznają tajemnice „elektryka”, zaparkowanego na szkolnym dziedzińcu i mogą obejrzeć różne, na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie elektrycznych.

Uczniowie poznają także oznaczenia wewnątrz pojazdu, uczą się odczytywać informacje z monitorów, poznają zasady bezpiecznego wchodzenia i opuszczania autobusu oraz zasady działania biletomatów i kasowników.

W trakcie zimowego semestru byliśmy miedzy innymi na Ursynowie, w Wawrze, na Woli czy Bemowie a na przyjazd elektrycznego autobusu czekają już następne klasy w kolejnych placówkach. Zajęcia będą się odbywały niemal do końca bieżącego roku szkolnego.

Nabór na zajęcia w roku szkolnym 2018/2019 ogłosimy pod koniec maja bieżącego roku. Wszelkie zapytania dotyczące zajęć edukacyjnych prosimy kierować na adres: ekozajecia@ztm.waw.pl

Na dole strony publikujemy materiały do pobrania.

Poprowadź autobus w aplikacji Ekobus

Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił edukacyjną grę komunikacyjną Ekobus. Dzięki specjalnej aplikacji jej uczestnicy moga zasiąść za kierownicą autobusu i od najmłodszych lat oswajać się z ekologicznym transportem publicznym.

Gracz wciela się w rolę kierowcy autobusu i jedzie trasą, podczas której musi zmierzyć się z pytaniami z zakresu komunikacji miejskiej i ekologii. Po drodze przejeżdża obok kilku charakterystycznych dla Warszawy atrakcji: Stadionu Narodowego, Syrenki Warszawskiej, Zamku Królewskiego, ZOO, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałacu Kultury i Nauki. Aplikacja dedykowana jest uczniom klas I-III szkoły podstawowej, ale korzystać z niej może każdy!

Poprzez grę Ekobus ZTM podnosi świadomość wśród najmłodszych w zakresie dostępnych form transportu publicznego oraz tego, jak nasze decyzje wpływają na środowisko, w którym żyjemy. Aplikacja powstała w ramach kampanii „Nasza wspólna sprawa – ekologiczna Warszawa”, w której promowane są zielone miejsca w stolicy i możliwość dotarcia do nich komunikacją miejską (zielonamapa.waw.pl).

Gra dostępna jest za darmo na smartfonach i tabletach z systemem Android i iOS na stronie: ekobus.waw.pl.

Serial dla dzieci pt. Pan Bilecik UczyMATERIAŁY DO POBRANIA

zaplanuj podróż

kalandarz
RODO w ZTM kanał rss ZTM w mediach społecznościowych

newsletter

Zakochaj się w Warszawie razem z WTP

Zakochaj się w Warszawie razem z WTP

A gdyby tak rzucić wszystko i ruszyć …nie, nie w Bieszczady a w podróż po Warszawie, choćby na kilka godzin, w jedno letnie popołudnie? Oczywiście, najlepiej wykorzystać do tego Warszawski Transport Publiczny. Jeśli ktoś myśli, że już wszystko w stolicy widział i zwiedził i nic go nie zaskoczy, to jest w błędzie. Im dłużej będziemy podróżować po kolejnych dzielnicach, tym więcej fantastycznych miejsc odkryjemy. Dla wszystkich, którzy lubią rywalizować i przy okazji sprawdzać swoją wiedzę, mamy znakomitą wiadomość. Tego lata można wziąć udział w Warszawskiej Grze Komunikacyjnej i podróżując - jednocześnie zwiedzać. W najnowszym numerze iZTM przedstawiamy zasady uczestnictwa w tej zabawie. więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską